Rozwiązania w zarządzaniu talentami w organizacji

altW ostatnich latach firmy coraz bardziej zaczęły troszczyć się o straty spowodowane nie planowanymi odejściami pracowników. Jeszcze na początku 2008 roku mówiło się o ‘wojnie o talenty’, jako jednym z najważniejszych wyzwań współczesnego HR-u. Jak dziś wygląda sytuacja w Polskich firmach? Czy działy HR i Zarządy tworzą strategię zarządzania talentami? Czy przygotowują się na najbliższe lata, gdy w również w Polsce zaczniemy dostrzegać skutki zmian demograficznych. W Polsce po roku 2010 liczba osób w wieku produkcyjnym będzie sukcesywnie spadać. Pojawi się zjawisko w literaturze nazywane „drenażem mózgów” , które będzie dotyczyło odpływu z rynku pracy osób z wiedzą specjalistyczną, a brak wykształconej w ich miejsce kadry następców.
Jeśli zastanawiają się Państwo nad:
- identyfikacją kluczowych pracowników w Waszej organizacji?
- rozumieją różnicę pomiędzy talentem, a kluczowym pracownikiem?
- chcą wiedzieć jakie talenty są niezbędne do rozwoju Waszej firm?
- zastawiają się jak zaprojektować proces identyfikacji talentów i ścieżki ich rozwoju?
To jesteśmy partnerem, którym chętnie podzieli się z Państwem własnym doświadczeniem z realizacji projektów dotyczących zarządzania talentami w organizacji.
Procesy związane z zarządzaniem talentami dobrze zaplanowane i włączone w inne działania HR-owe stają się jednym z kluczowych elementów planowania zasobów ludzkich w organizacjach, które stawiają na sukces.

Zapraszamy do kontaktu kontakt@sferarozwoju.pl