Wypracowanie i wdrożenie programu sukcesji w organizacji.

Wielu doświadczonych menedżerów twierdzi, że najbardziej dojrzały menedżer to taki, który świadomie przygotowuje swoich następców. W rzeczywistości organizacyjnej nie jest to takie proste. Przełożeni boją się, że ich następca, jest przygotowywany na ich miejsce. Współpracownicy nie rozumieją, dlaczego ich kolega z zespołu ma większe prawa niż oni. Zidentyfikowani sukcesorzy zaczynają przejawiać postawy roszczeniowe, które nie konstruktywne dla działania organizacji. W skrajnych przypadkach, wiemy z doświadczenia, organizacje decydują się na utajnianie programów sukcesji, aby uniknąć wyżej wspomnianych komplikacji.

Nie wierzymy, że przy utajnionym programie sukcesji można efektywnie pracować z rezerwową kadrą menedżerską. Wierzymy natomiast, i wiemy też z własnego doświadczenia, że przygotowanie kadry rezerwowej dla menadżerów, jest jednym z najważniejszych zadań współczesnego menedżera (świadomość biznesowa, odpowiedzialność za organizację, zadania stawiane przez firmę) i działów personalnych.

Możemy pomóc Państwu w:

  • zaplanowaniu, w połączeniu z innymi funkcjami HR strategii wdrożenia programu identyfikacji i rozwoju rezerwowej kadry menedżerskiej,
  • wyznaczeniu kryteriów naboru i narzędzi selekcji do programu,
  • wypracowaniu narzędzi budujących postawę otwartą na rozwój u zidentyfikowanych sukcesorów,
  • stworzeniu narzędzi komunikacji w firmie, aby program był jawny.

Przeczytaj więcej
na temat programów sukcesji.

Zapraszamy do kontaktu kontakt@sferarozwoju.pl